Kayak Kıyafetleri İçeriği

Kayak Kıyafetleri İçeriği

Kayak kıyafetleriniz yeterli düzeyde kara ve soğuğa dayanıklı mı?

Bere - Saç bandı - Kulaklık - Aksesuar

Bere - Saç bandı - Kulaklık - Aksesuar

Kayak kıyafetlerinde önemli aksesuarlar

Kayak Pantolonu

in Kayak Kıyafetleri, kayak pantalonu, kayak pantolonu, kayak tulumu

Kayak pantolonu sizi soğuk hava ve rüzgârdan korumalı ve çarpışmaların etkisini azaltabilmelidir. Genel olarak, kar pantolonları ve kayak kıyafeti nizin geri kalanı açık hava kıyafetlerinin genel fonksiyonlarını karşılamakla birlikte, ısıl dengenizi korumaya da yardımcı olmalıdır. Üç katman sistemi genel olarak üst gövde kıyafetlerinde kullanılsa da aynı prensipler kayak pantolonu için de geçerlidir. Birçok erkek ve kadın kayak pantolonu birçok fonksiyonu tek kıyafette toplar. Değişik kayak pantolonu özelliklerini göz önüne olarak fiyat ve konfor arasında bir denge oluşturabilirsiniz. Tüm kayak pantolonları yürürken, eğilirken ve çömelirken size rahat bir hareket imkânı sağlaması için üzerinizde biraz gevşek durmalıdır.

Pantolon vs. Tulum

          Tulumlar gövdenizin ortasına kadar çıkar ve iplerle tutturulur. Çoğunlukla, kayak kabanınızın alt kısmı tulumun üst kısmının bittiği yerin altında olur ki bu da karın -özellikle düştükten sonra- pantolonunuzun içine girmesini engeller. Tulum ayrıca pantolondan daha sıcak tutar, fakat tuvalet ihtiyacınızı karşılarken zorluk çıkarabilir. Pantolonların hareket özgürlüğü de daha fazladır. Çoğu kayak pantolonun altında karın botlarınıza girmesini önleyen tozluklar bulunur.

Soft Shell vs. Yalıtımlı Pantolon

        Bazı pantolonlar sadece tek katmanlı su geçirmez malzemeden oluşur, bazıları ise tamamen astarlı ve yalıtılmıştır. Yalıtımlı olanlar daha sıcak tutarken, soft shell pantolonlar bahar ayında kaymak için, yürüyüş için veya pantolonun altında başka katlar giyildiğinde kullanılmak için uygundur. Bazı pantolonlar çıkarılabilen fermuarlı yalıtım astarına sahiptir.

Su geçirmezlik

        Kayak pantolonlarının değişik su geçirmezlik dereceleri vardır, bu derece 5.000 ile 20.000 arasında değişir.  Su geçirmezliği az olan pantolonlar genelde daha ucuzdur ve çok sık kayak yapmıyorsanız veya kuru karlı alanlarda kayıyorsanız uygun olabilir. Su geçirmezlik derecesi arttıkça, kumaşın nefes alma oranı azalır. Yüksek kalite pantolonların arka ve diz kısımları ekstra yalıtım ve su geçirmezliğe sahiptir ve bantlanmış dikiş yerleri vardır.

Pantolonun altı

       Pantolonun altına sentetik veya yünden oluşan bir temel katman giymelisiniz. Temel katman ıslaklığı derinizden uzaklaştırıp sizi kuru ve sıcak tutmalıdır. Suyu emen pamuğu ise giymemelisiniz.

kayak pantolonu