Kayak Kıyafetleri İçeriği

Kayak Kıyafetleri İçeriği

Kayak kıyafetleriniz yeterli düzeyde kara ve soğuğa dayanıklı mı?

Bere - Saç bandı - Kulaklık - Aksesuar

Bere - Saç bandı - Kulaklık - Aksesuar

Kayak kıyafetlerinde önemli aksesuarlar

Kayak Kıyafetleri İçeriği

Kayak kıyafetleriniz yeterli düzeyde kara ve soğuğa dayanıklı mı?

Bir kayak tatiline çıkıyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey kayak kıyafeti seçimidir. Piyasada bulunan yalıtımlı veya yalıtımsız kayak giysilerinin dışında, alışverişe başlamadan önce bilgilenmeniz gereken birkaç teknik detay daha var. Bu makalede kayak giysilerinizde aramanız gereken özellikler bulunuyor.

Su geçirmezlik derecesi:

Belki de kayak kıyafetlerinde en önemli özellik su geçirmezliktir. Eğer kıyafetiniz bu özellikten yoksun olursa kısa sürede ıslanıp üşüyebilirsiniz. Su geçirmezlik seviyesi kıyafetin üzerine bir tüp dolusu soğuk su konularak milimetre cinsinden ölçülür. Bir kıyafeti su geçirmez ilan etmek için, derecesinin en az 1500mm-3000mm olması gerekir. Normal koşullarda aramanız gereken derece ise 5.000 ile 10.000 mm arasıdır. 20.000 mm'ye kadar olan kıyafetlerin oldukça üst seviyelerde olduğunu söylemek mümkün.

Nefes alma yeteneği:

Nefes alma derecesi Su Buharı Geçiş Oranı (MVTR) ile ölçülür. Bu derece, 24 saatte giysinin metrekaresinden uzaklaşan teri ölçer. Derece yüksek oldukça, vücudunuzdan uzaklaştırılacak sıvı da artar. Başlangıç seviyesindeki kayak kıyafetlerinde bu derece 2000 ile 3000 arası değişirken, piyasada 25.000g'ye kadar kıyafetler bulmak mümkündür.

Dayanıklılık:

Kayak kıyafetleri genel olarak sıkıca dokunmuş naylon veya polyesterden yapılır, ve yüksek performans ile ekstrem hava koşullarına dayanması amaçlanır. Fakat kayak kıyafetlerinin dayanıklılığı fiyata göre değişir. Kıyafetlerinizi ne kadar süre kullanacağınıza veya ne kadar paranız olduğuna göre karar vererek en uygun kıyafeti seçebilirsiniz.

Spesifik Özellikler:

Genellemelerin dışında, kayak kıyafetlerinizde şu özelliklere bakabilirsiniz:

Boğumlu Dizler - boğumlu dize sahip bir pantolon alırsanız ekstra esneklik ve şişkinliği düşürme özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

İç Ağız - Bu özellik de bazı kayak pantolon ve montlarında bulunur. Fermuarların durumunu ayarlayarak sıcaklığı kontrol etmenizi sağlar.